Bourns Inc. 3292W-1-502LF
3292W-1-502LF picture photo
Mfg. Part Number
3292W-1-502LF
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292W-1-502LF.pdf
Availability of 3292W-1-502LF
QUANTITY
3292W-1-502LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292W-1-502LF
Internal Part NumberEIS-3292W-1-502LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292W-1-502LF
Related Links3292W-, 3292W-1-502LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292W-1-502LF Details Description
Related parts for 3292W-1-502LF
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC TRANS NPN RF LOW NOISE SC70-4 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 12-10AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL CMOS 12QFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf