Bourns Inc. 3292X-1-101MLF
3292X-1-101MLF picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-101MLF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-101MLF.pdf
Availability of 3292X-1-101MLF
QUANTITY
3292X-1-101MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-101MLF
Internal Part NumberEIS-3292X-1-101MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-101MLF
Related Links3292X-1, 3292X-1-101MLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-101MLF Details Description
Related parts for 3292X-1-101MLF
CONN HEADER 9POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf