Bourns Inc. 3292X-1-103
3292X-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-103
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-103.pdf
Availability of 3292X-1-103
QUANTITY
3292X-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-103
Internal Part NumberEIS-3292X-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-103
Related Links3292X, 3292X-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-103 Details Description
Related parts for 3292X-1-103
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 9A 8-SOIC datasheet.pdf