Bourns Inc. 3292X-1-103
3292X-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3292X-1-103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3292X-1-103.pdf
Availability of 3292X-1-103
QUANTITY
3292X-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3292X-1-103
Internal Part NumberEIS-3292X-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3292 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.150" Face x 0.375" H (9.53mm x 3.81mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3292X-1-103
Related Links3292X, 3292X-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3292X-1-103 Details Description
Related parts for 3292X-1-103
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 3POS 18AWG T/H datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP NMB datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 33POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf