Bourns Inc. 3296P-1-102
3296P-1-102 picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-102.pdf
Availability of 3296P-1-102
QUANTITY
3296P-1-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-102
Internal Part NumberEIS-3296P-1-102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-102
Related Links3296P, 3296P-1-102 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-102 Details Description
Related parts for 3296P-1-102
CONN HEADER 2MM 44POS R/A .112" datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP POLY 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf