Bourns Inc. 3296P-1-203
3296P-1-203 picture photo
Mfg. Part Number
3296P-1-203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296P-1-203.pdf
Availability of 3296P-1-203
QUANTITY
3296P-1-203 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296P-1-203
Internal Part NumberEIS-3296P-1-203
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.190" H (9.53mm x 4.83mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296P-1-203
Related Links3296P, 3296P-1-203 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296P-1-203 Details Description
Related parts for 3296P-1-203
IDC CABLE - CKR40G/AE40M/CKR40G datasheet.pdf
TRANS 2NPN 11V 0.05A 6SMT datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 4POS REAR PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 1/2W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf