Bourns Inc. 3296W-1-202LF
3296W-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-202LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-202LF.pdf
Availability of 3296W-1-202LF
QUANTITY
3296W-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-202LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-202LF
Related Links3296W-, 3296W-1-202LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-202LF Details Description
Related parts for 3296W-1-202LF
IC AMPLIFIER POWER SOT-115J datasheet.pdf
FERRITE CORE FLAT 44MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AC datasheet.pdf
RCPT/MALE PINS 4COND 1/2 NPT SS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
13P MOD2 STIFTWANNE datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf