Bourns Inc. 3296W-1-505
3296W-1-505 picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-505
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-505.pdf
Availability of 3296W-1-505
QUANTITY
3296W-1-505 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-505
Internal Part NumberEIS-3296W-1-505
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-505
Related Links3296W, 3296W-1-505 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-505 Details Description
Related parts for 3296W-1-505
SWITCH ROCKER SPST 30A 12V datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 80SQFP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 20-300MM NPN 12-24V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W CLASS D 9WCSP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf