Bourns Inc. 3296X-1-103R
3296X-1-103R picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-103R
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-103R.pdf
Availability of 3296X-1-103R
QUANTITY
3296X-1-103R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-103R
Internal Part NumberEIS-3296X-1-103R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-103R
Related Links3296X-, 3296X-1-103R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-103R Details Description
Related parts for 3296X-1-103R
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS MTA100 RED 22AWG datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 12K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 10A 750V 20X127MM FERRULE datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf