Bourns Inc. 3296X-1-201LF
3296X-1-201LF picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-201LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-201LF.pdf
Availability of 3296X-1-201LF
QUANTITY
3296X-1-201LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-201LF
Internal Part NumberEIS-3296X-1-201LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-201LF
Related Links3296X-, 3296X-1-201LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-201LF Details Description
Related parts for 3296X-1-201LF
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAD ADAPTER DD/DS SERIES datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
CONN INSERT 12POS PIN datasheet.pdf
COVER W-A-R 15 KITTH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf