Bourns Inc. 3296X-1-472
3296X-1-472 picture photo
Mfg. Part Number
3296X-1-472
Brief Description
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296X-1-472.pdf
Availability of 3296X-1-472
QUANTITY
3296X-1-472 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296X-1-472
Internal Part NumberEIS-3296X-1-472
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)4.7k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296X-1-472
Related Links3296X, 3296X-1-472 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296X-1-472 Details Description
Related parts for 3296X-1-472
FIXED IND 120UH 270MA 1.73 OHM datasheet.pdf
HOOK-UP WIRE 14AWG RED 1000'ROLL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
MARKER CARDS TERM BLOCK WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
STD. LENS 10 DIA. 90 datasheet.pdf
IC DDR 512M 200MHZ 144BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO-214AC datasheet.pdf
SAC-4P-M 5FS/ 0 5-PUR/M 5FS datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf