Bourns Inc. 3296Y-1-105
3296Y-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-105.pdf
Availability of 3296Y-1-105
QUANTITY
3296Y-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-105
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-105
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-105
Related Links3296Y, 3296Y-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-105 Details Description
Related parts for 3296Y-1-105
IC 8:1 MUX/DEMUX BUS SW 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf