Bourns Inc. 3296Y-1-253
3296Y-1-253 picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-253
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-253.pdf
Availability of 3296Y-1-253
QUANTITY
3296Y-1-253 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-253
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-253
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-253
Related Links3296Y, 3296Y-1-253 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-253 Details Description
Related parts for 3296Y-1-253
FIXED IND 820UH 300MA 6.54 OHM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 4POS datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT WPA 36" RP SMA M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5M OHM 1% 40W datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO-214A datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf