Bourns Inc. 3296Y-1-253LF
3296Y-1-253LF picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-253LF
Brief Description
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-253LF.pdf
Availability of 3296Y-1-253LF
QUANTITY
3296Y-1-253LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-253LF
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-253LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)25k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-253LF
Related Links3296Y-, 3296Y-1-253LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-253LF Details Description
Related parts for 3296Y-1-253LF
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-4POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN ADAPTER 6P-6P F-F PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VIRTUA CLEAR ANTI FOG 1.5 DIOPTE datasheet.pdf
FUSE ATO 32V NYLON SILVER 20A datasheet.pdf
D4JL-2QFA-C5 datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 47PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf