Bourns Inc. 3296Y-1-504LF
3296Y-1-504LF picture photo
Mfg. Part Number
3296Y-1-504LF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Y-1-504LF.pdf
Availability of 3296Y-1-504LF
QUANTITY
3296Y-1-504LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Y-1-504LF
Internal Part NumberEIS-3296Y-1-504LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Y-1-504LF
Related Links3296Y-, 3296Y-1-504LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Y-1-504LF Details Description
Related parts for 3296Y-1-504LF
CAP CER 0.027UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf