Bourns Inc. 3296Z-1-204
3296Z-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
3296Z-1-204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296Z-1-204.pdf
Availability of 3296Z-1-204
QUANTITY
3296Z-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296Z-1-204
Internal Part NumberEIS-3296Z-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.190" Face x 0.395" H (10.03mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296Z-1-204
Related Links3296Z, 3296Z-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296Z-1-204 Details Description
Related parts for 3296Z-1-204
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH 24V datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 6.68NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
29+29 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW datasheet.pdf