Littelfuse 3298250.Z
3298250.Z picture photo
Mfg. Part Number
3298250.Z
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 250A
Datasheet Download
3298250.Z.pdf
Availability of 3298250.Z
QUANTITY
3298250.Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 3298250.Z
Internal Part NumberEIS-3298250.Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package480
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesZCASE
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating250A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseModule
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage2kA
Melting I²t160000
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension1.185" L x 1.047" W x 16.10" H (30.10mm x 26.60mm x 16.10mm)
DC Cold Resistance0.167 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3298250.Z
Related Links3298, 3298250.Z Datasheet, Littelfuse Distributor
3298250.Z Details Description
Related parts for 3298250.Z
IC REGISTER QUAD 2PORT 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS R/A datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.760" UNIV datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB R/A G ZINC datasheet.pdf