Bourns Inc. 3299P-1-104LF
3299P-1-104LF picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-104LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-104LF.pdf
Availability of 3299P-1-104LF
QUANTITY
3299P-1-104LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-104LF
Internal Part NumberEIS-3299P-1-104LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-104LF
Related Links3299P-, 3299P-1-104LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-104LF Details Description
Related parts for 3299P-1-104LF
BOOK DYNAMIC C DOCUMENTATION datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DVR 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ1 6.89" datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC 0.42W 115V 720RPM datasheet.pdf
CABLE 5POS STRAIGHT SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A UHFM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf