Bourns Inc. 3299P-1-205
3299P-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3299P-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299P-1-205.pdf
Availability of 3299P-1-205
QUANTITY
3299P-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299P-1-205
Internal Part NumberEIS-3299P-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.240" x 0.375" Face x 0.240" H (6.10mm x 9.53mm x 6.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299P-1-205
Related Links3299P, 3299P-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299P-1-205 Details Description
Related parts for 3299P-1-205
MIC CABLE 18AWG 300V BLACK 1000' datasheet.pdf
IC 22-BIT 1MW 1-CHAN A/D 18-SOIC datasheet.pdf
IC 16-BIT A/D CONVERTER 32-TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FACEPLATE DOUBLE GANG WHITE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
1487-20 HOLD DOWN SPRING datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf