Bourns Inc. 3299W-1-251LF
3299W-1-251LF picture photo
Mfg. Part Number
3299W-1-251LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299W-1-251LF.pdf
Availability of 3299W-1-251LF
QUANTITY
3299W-1-251LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299W-1-251LF
Internal Part NumberEIS-3299W-1-251LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299W-1-251LF
Related Links3299W-, 3299W-1-251LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299W-1-251LF Details Description
Related parts for 3299W-1-251LF
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10-100MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 4POS 2MM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
WASHER datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS S4, datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 7.8A 7.8 MOHM datasheet.pdf
SCR 400V 135A TO-94 datasheet.pdf