Bourns Inc. 3299W-1-251LF
3299W-1-251LF picture photo
Mfg. Part Number
3299W-1-251LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299W-1-251LF.pdf
Availability of 3299W-1-251LF
QUANTITY
3299W-1-251LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299W-1-251LF
Internal Part NumberEIS-3299W-1-251LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299W-1-251LF
Related Links3299W-, 3299W-1-251LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299W-1-251LF Details Description
Related parts for 3299W-1-251LF
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
FILTER EMI 50000 PF C TYPE datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 50MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS SNG GOLD datasheet.pdf