Bourns Inc. 3299W-1-502
3299W-1-502 picture photo
Mfg. Part Number
3299W-1-502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299W-1-502.pdf
Availability of 3299W-1-502
QUANTITY
3299W-1-502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299W-1-502
Internal Part NumberEIS-3299W-1-502
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingTube
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299W-1-502
Related Links3299W, 3299W-1-502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299W-1-502 Details Description
Related parts for 3299W-1-502
MOSFET N-CH 800V 1.8A D2PAK datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 30POS 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf