Bourns Inc. 3299X-1-101
3299X-1-101 picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-101.pdf
Availability of 3299X-1-101
QUANTITY
3299X-1-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-101
Internal Part NumberEIS-3299X-1-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-101
Related Links3299X, 3299X-1-101 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-101 Details Description
Related parts for 3299X-1-101
FUSE GLASS 1.75A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
IC 16-BIT 4-PORT BUS SW 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
RES SMD 8 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS datasheet.pdf