Bourns Inc. 3299X-1-254LF
3299X-1-254LF picture photo
Mfg. Part Number
3299X-1-254LF
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299X-1-254LF.pdf
Availability of 3299X-1-254LF
QUANTITY
3299X-1-254LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299X-1-254LF
Internal Part NumberEIS-3299X-1-254LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299X-1-254LF
Related Links3299X-, 3299X-1-254LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299X-1-254LF Details Description
Related parts for 3299X-1-254LF
FOAM LOW DENSITY DISS 3/8X40X75 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf