Bourns Inc. 3299Y-1-101LF
3299Y-1-101LF picture photo
Mfg. Part Number
3299Y-1-101LF
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299Y-1-101LF.pdf
Availability of 3299Y-1-101LF
QUANTITY
3299Y-1-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299Y-1-101LF
Internal Part NumberEIS-3299Y-1-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingTube
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299Y-1-101LF
Related Links3299Y-, 3299Y-1-101LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299Y-1-101LF Details Description
Related parts for 3299Y-1-101LF
SWITCH SPDT .1A 80GF PCB 30V datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSO datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,1HP 0.7KW CT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 400VDC datasheet.pdf