Bourns Inc. 3299Y-1-505LF
3299Y-1-505LF picture photo
Mfg. Part Number
3299Y-1-505LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299Y-1-505LF.pdf
Availability of 3299Y-1-505LF
QUANTITY
3299Y-1-505LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299Y-1-505LF
Internal Part NumberEIS-3299Y-1-505LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3299 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.240" Face x 0.395" H (9.53mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299Y-1-505LF
Related Links3299Y-, 3299Y-1-505LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299Y-1-505LF Details Description
Related parts for 3299Y-1-505LF
JUMPER-H1502TR/A3048V/X 5" datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 3925 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf