Bourns Inc. 3299Z-1-201
3299Z-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3299Z-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3299Z-1-201.pdf
Availability of 3299Z-1-201
QUANTITY
3299Z-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3299Z-1-201
Internal Part NumberEIS-3299Z-1-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.395" x 0.240" Face x 0.395" H (10.03mm x 6.10mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3299Z-1-201
Related Links3299Z, 3299Z-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3299Z-1-201 Details Description
Related parts for 3299Z-1-201
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO251 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD RACK KIT CPCI 3U CUSTOM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 6A 6V datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
DOUBLE-LEVEL TERM BLOCK GRAY datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 6.8K OHM 18SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.65A 140 MOHM datasheet.pdf