Vishay Semiconductor/Diodes Division 32CTQ030-1
32CTQ030-1 picture photo
Mfg. Part Number
32CTQ030-1
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO262
Datasheet Download
32CTQ030-1.pdf
Availability of 32CTQ030-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
32CTQ030-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32CTQ030-1
Internal Part NumberEIS-32CTQ030-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 30V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32CTQ030-1
Related Links32CTQ, 32CTQ030-1 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
32CTQ030-1 Details Description
Related parts for 32CTQ030-1
CAP CER 120PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V D2PAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 3.03K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
TOP 120VAC/48VDC 0 1A datasheet.pdf