Cornell Dubilier Electronics 32FB44075-F
32FB44075-F picture photo
Mfg. Part Number
32FB44075-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 440VAC QC TER
Datasheet Download
32FB44075-F.pdf
Availability of 32FB44075-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
32FB44075-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FB44075-F
Internal Part NumberEIS-32FB44075-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package63
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FB44075-F
Related Links32FB4, 32FB44075-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FB44075-F Details Description
Related parts for 32FB44075-F
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY STR 1.7MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
10UF 63V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf