Cornell Dubilier Electronics 32FD3704-F
32FD3704-F picture photo
Mfg. Part Number
32FD3704-F
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
32FD3704-F.pdf
Availability of 32FD3704-F
QUANTITY
32FD3704-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD3704-F
Internal Part NumberEIS-32FD3704-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.380" (60.45mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD3704-F
Related Links32FD3, 32FD3704-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD3704-F Details Description
Related parts for 32FD3704-F
TVS DIODE 28VWM 47.5VC AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFFECT datasheet.pdf
IC DGTL SW 4096X4096 144-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 36-42MHZ BNCM datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO204AL datasheet.pdf
MICRO 51C P 8" WHT JACKS datasheet.pdf
RELAY PWR datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf