Cornell Dubilier Electronics 32FD3710-F
32FD3710-F picture photo
Mfg. Part Number
32FD3710-F
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
32FD3710-F.pdf
Availability of 32FD3710-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
32FD3710-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD3710-F
Internal Part NumberEIS-32FD3710-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD3710-F
Related Links32FD3, 32FD3710-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD3710-F Details Description
Related parts for 32FD3710-F
OSC VCXO 270.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONTACT TIN PIN 16-18AWG datasheet.pdf
MODULE SDRAM 512MB 144SODIMM datasheet.pdf
OVER MOLD SHORT BLADE 150A PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf