Cornell Dubilier Electronics 32FD3710
32FD3710 picture photo
Mfg. Part Number
32FD3710
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
32FD3710.pdf
Availability of 32FD3710
QUANTITY
32FD3710 Order Process
Ship out your order
Specifications of 32FD3710
Internal Part NumberEIS-32FD3710
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.156" L x 1.313" W (54.76mm x 33.35mm), Lip
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)32FD3710
Related Links32FD, 32FD3710 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
32FD3710 Details Description
Related parts for 32FD3710
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
MODULE DDR2-667 512MB 200SORDIMM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 7200K 4SMD datasheet.pdf
4.2MM WTB RA HDR W/O MNTFLG datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
24+24 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET 2W2C F 20A datasheet.pdf