Bourns Inc. 3302X-3-202E
3302X-3-202E picture photo
Mfg. Part Number
3302X-3-202E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3302X-3-202E.pdf
Availability of 3302X-3-202E
QUANTITY
3302X-3-202E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3302X-3-202E
Internal Part NumberEIS-3302X-3-202E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3302 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.108" x 0.087" Face x 0.041" H (2.75mm x 2.20mm x 1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3302X-3-202E
Related Links3302X-, 3302X-3-202E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3302X-3-202E Details Description
Related parts for 3302X-3-202E
CONN RECEPT 61POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 54A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC SPDT SW LNA 2025MHZ 24MCOB datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1.6KV 800MA SOD57 datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD datasheet.pdf
RES 7.15M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.78A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
ALTRNTNG RLY, 11-PIN, 220VAC datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-4.5PF 500V datasheet.pdf