Bourns Inc. 3303C-1-202E
3303C-1-202E picture photo
Mfg. Part Number
3303C-1-202E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303C-1-202E.pdf
Availability of 3303C-1-202E
QUANTITY
3303C-1-202E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303C-1-202E
Internal Part NumberEIS-3303C-1-202E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.055" H (3.75mm x 3.00mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303C-1-202E
Related Links3303C-, 3303C-1-202E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303C-1-202E Details Description
Related parts for 3303C-1-202E
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
IC INDCT LOAD/RELAY DRVR SC74-6 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CLEANING KIT MA-6 SERIES datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf