Bourns Inc. 3303C-1-203E
3303C-1-203E picture photo
Mfg. Part Number
3303C-1-203E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303C-1-203E.pdf
Availability of 3303C-1-203E
QUANTITY
3303C-1-203E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303C-1-203E
Internal Part NumberEIS-3303C-1-203E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.055" H (3.75mm x 3.00mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303C-1-203E
Related Links3303C-, 3303C-1-203E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303C-1-203E Details Description
Related parts for 3303C-1-203E
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC 16B CCD/CIS SIG PROC 28TSSOP datasheet.pdf
CABLE OSD KIT 150MM SERIES2 datasheet.pdf
TAPE POLY FILM 12" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
PLUGIN TOP PLUNGER STAND DPDT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf