Bourns Inc. 3303D-1-501E
3303D-1-501E picture photo
Mfg. Part Number
3303D-1-501E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303D-1-501E.pdf
Availability of 3303D-1-501E
QUANTITY
3303D-1-501E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303D-1-501E
Internal Part NumberEIS-3303D-1-501E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop and Bottom Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.055" H (3.75mm x 3.00mm x 1.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303D-1-501E
Related Links3303D-, 3303D-1-501E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303D-1-501E Details Description
Related parts for 3303D-1-501E
RES SMD 12 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IK 35 PA GN/YL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.236" NYLON TAN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
IC SIM CARD MUX/XLATR 2:1 20WQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEXASHIELD ADAPTOR datasheet.pdf
M801 5C 5#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
15000UF 25V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf