Bourns Inc. 3303W-3-204E
3303W-3-204E picture photo
Mfg. Part Number
3303W-3-204E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303W-3-204E.pdf
Availability of 3303W-3-204E
QUANTITY
3303W-3-204E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303W-3-204E
Internal Part NumberEIS-3303W-3-204E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.061" H (3.75mm x 3.00mm x 1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303W-3-204E
Related Links3303W-, 3303W-3-204E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303W-3-204E Details Description
Related parts for 3303W-3-204E
CA SM LDD SC DUP(NG)/SC DUPNG datasheet.pdf
CONN PLUG 20 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A4 400W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
FOOT CYLIN 1.063" DIA SILVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
HDR 30 POS 2.54MM datasheet.pdf