Bourns Inc. 3303X-3-105E
3303X-3-105E picture photo
Mfg. Part Number
3303X-3-105E
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.15W SMD
Datasheet Download
3303X-3-105E.pdf
Availability of 3303X-3-105E
QUANTITY
3303X-3-105E Order Process
Ship out your order
Specifications of 3303X-3-105E
Internal Part NumberEIS-3303X-3-105E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3303 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.15W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.148" x 0.118" Face x 0.061" H (3.75mm x 3.00mm x 1.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3303X-3-105E
Related Links3303X-, 3303X-3-105E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3303X-3-105E Details Description
Related parts for 3303X-3-105E
FIXED IND 10UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 75A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
NOSG,STR,BF,USFT,PSA datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf