Bourns Inc. 3306K-1-504
3306K-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3306K-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.2W PC PIN
Datasheet Download
3306K-1-504.pdf
Availability of 3306K-1-504
QUANTITY
3306K-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3306K-1-504
Internal Part NumberEIS-3306K-1-504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3306 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.268" x 0.319" Face x 0.331" H (6.81mm x 8.10mm x 8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3306K-1-504
Related Links3306K, 3306K-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3306K-1-504 Details Description
Related parts for 3306K-1-504
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf