Bourns Inc. 3309P-1-254
3309P-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3309P-1-254
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3309P-1-254.pdf
Availability of 3309P-1-254
QUANTITY
3309P-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3309P-1-254
Internal Part NumberEIS-3309P-1-254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3309 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.354" Face x 0.250" H (11.50mm x 9.00mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3309P-1-254
Related Links3309P, 3309P-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3309P-1-254 Details Description
Related parts for 3309P-1-254
CONN HEADER VERT .100 12POS 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf