Bourns Inc. 3309P-1-503
3309P-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3309P-1-503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3309P-1-503.pdf
Availability of 3309P-1-503
QUANTITY
3309P-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3309P-1-503
Internal Part NumberEIS-3309P-1-503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3309 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.354" Face x 0.250" H (11.50mm x 9.00mm x 6.35mm)