Bourns Inc. 3309P-1-503
3309P-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3309P-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3309P-1-503.pdf
Availability of 3309P-1-503
QUANTITY
3309P-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3309P-1-503
Internal Part NumberEIS-3309P-1-503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3309 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.354" Face x 0.250" H (11.50mm x 9.00mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3309P-1-503
Related Links3309P, 3309P-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3309P-1-503 Details Description
Related parts for 3309P-1-503
IC DGTL POT QUAD 10K 20-TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A TO-92 datasheet.pdf
TRANS NPN 600V 2A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf
IC DIV-BY-N CNTR PRESET 16-TSSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
SENSING BAND LIQUID LEAKS 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 37MM datasheet.pdf