Bourns Inc. 3309W-1-201
3309W-1-201 picture photo
Mfg. Part Number
3309W-1-201
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3309W-1-201.pdf
Availability of 3309W-1-201
QUANTITY
3309W-1-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3309W-1-201
Internal Part NumberEIS-3309W-1-201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3309 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.354" x 0.433" Face x 0.492" H (9.00mm x 11.00mm x 12.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3309W-1-201
Related Links3309W, 3309W-1-201 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3309W-1-201 Details Description
Related parts for 3309W-1-201
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 180 DEG datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf