Bourns Inc. 3310C-001-202
3310C-001-202 picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-202
Brief Description
POT 2K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-202.pdf
Availability of 3310C-001-202
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3310C-001-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-202
Internal Part NumberEIS-3310C-001-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLNon-Rohs Panel Control Models 18/Nov/2011
TaperLinear
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-202
Related Links3310C-, 3310C-001-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-202 Details Description
Related parts for 3310C-001-202
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STOR 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC FRACTION N FREQ SYNT 24LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 189 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf