Bourns Inc. 3310C-001-204L
3310C-001-204L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-001-204L
Brief Description
POT 200K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-001-204L.pdf
Availability of 3310C-001-204L
QUANTITY
3310C-001-204L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-001-204L
Internal Part NumberEIS-3310C-001-204L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310C-001-204L
Related Links3310C-0, 3310C-001-204L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310C-001-204L Details Description
Related parts for 3310C-001-204L
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 26POS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR OVP 28V W/NMOS 6-DFN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 23.5MM datasheet.pdf
LIMIT SWITCH, CENTER ROLLER LE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf