Bourns Inc. 3310C-125-102L
3310C-125-102L picture photo
Mfg. Part Number
3310C-125-102L
Brief Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310C-125-102L.pdf
Availability of 3310C-125-102L
QUANTITY
3310C-125-102L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310C-125-102L
Internal Part NumberEIS-3310C-125-102L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310C-L Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.220" (5.59mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)