Bourns Inc. 3310R-025-103L
3310R-025-103L picture photo
Mfg. Part Number
3310R-025-103L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310R-025-103L.pdf
Availability of 3310R-025-103L
QUANTITY
3310R-025-103L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310R-025-103L
Internal Part NumberEIS-3310R-025-103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.220" (5.59mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310R-025-103L
Related Links3310R-0, 3310R-025-103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310R-025-103L Details Description
Related parts for 3310R-025-103L
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.3V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MCU 8BIT ARM 16K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CRIMP PROCESS MONITOR TK datasheet.pdf
LOW LOSS 1220 MHZ datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf