Bourns Inc. 3310R-101-103L
3310R-101-103L picture photo
Mfg. Part Number
3310R-101-103L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310R-101-103L.pdf
Availability of 3310R-101-103L
QUANTITY
3310R-101-103L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310R-101-103L
Internal Part NumberEIS-3310R-101-103L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310R-101-103L
Related Links3310R-1, 3310R-101-103L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310R-101-103L Details Description
Related parts for 3310R-101-103L
IC MONITOR SYS HARDWAR 24-TSSOP datasheet.pdf
TIP INSULATED SOLDERLESS JR BLK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 82POS DL 30GOLD datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY LC-LC XG AMPTRACS 2M datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf