Bourns Inc. 3310Y-001-102L
3310Y-001-102L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-102L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-102L.pdf
Availability of 3310Y-001-102L
QUANTITY
3310Y-001-102L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-102L
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-102L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310Y Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 3310
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-102L
Related Links3310Y-0, 3310Y-001-102L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-102L Details Description
Related parts for 3310Y-001-102L
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC OTP 16KBIT TO92-3 datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG RED/GRN DIFF PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V TO-92 datasheet.pdf
MOD CORD REVERSED 6-6 SILVER 14' datasheet.pdf
10P STD-TIMER GEH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf