Bourns Inc. 3310Y-001-104L
3310Y-001-104L picture photo
Mfg. Part Number
3310Y-001-104L
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
3310Y-001-104L.pdf
Availability of 3310Y-001-104L
QUANTITY
3310Y-001-104L Order Process
Ship out your order
Specifications of 3310Y-001-104L
Internal Part NumberEIS-3310Y-001-104L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information3310Y Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
3310 Model Epoxy 22/Dec/2011
PCN PackagingLabel Change 29/May/2015
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.500" (12.70mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3310Y-001-104L
Related Links3310Y-0, 3310Y-001-104L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3310Y-001-104L Details Description
Related parts for 3310Y-001-104L
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS MTA-156 24AWG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
ZACK MARKER STRIP LABEL HORIZON datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf